În cursul nopţii trecute, marţi spre miercuri, mai multe echipe de medici au prelevat ficatul, rinichii şi os-tendon de la un pacient aflat in moarte cerebrală la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş.
Este vorba despre un bărbat de 24 de ani, internat în Secţia Clinică ATI cu traumatism cranio-cerebral.
Rinichii au fost duşi la Cluj, la Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal, ficatul a fost trimis la Bucureşti, la Institutul Clinic Fundeni, iar os-tendonul a fost trimis la Banca de ţesut Colentina.
Noapte albă la Spitalul Clinic Județean de Urgență: a doua prelevare de organe din acest an at
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Noapte albă la Spitalul Clinic Județean de Urgență: a doua prelevare de organe din acest an
Credit autor: Marginean Erika.


